Jak se dařilo #bezdopadu v první sezóně a co chystáme do dalšího roku?

Letos na jaře vznikl ekologicko-sportovní projekt #bezdopadu, který má za cíl kultivovat české sportovní prostředí směrem k ekologickému průběhu akcí. Doposud se do něj zapojily desítky akcí a dostal se do povědomí stovek tisíc lidí. Jak se mu ve sportovní sezóně 2021 dařilo a co plánuje do roku 2022?

Během své první sezóny se k #bezdopadu přidalo 32 akcí, kterým záleží na minimalizaci svého dopadu na přírodu. K plnění alespoň některého z osmi kroků, které #bezdopadu navrhuje pro lepší organizaci akcí s ohledem na životní prostředí, se zavázaly jak velké sportovní události typu běžeckých seriálů RunTour nebo Běhej lesy, tak menší akce jako Běh na Svatý Hostýn.

Projekt však necílí jen na pořadatele sportovních akcí, ale i na samotné sportovce. Ti všichni mezi sebou mohou sdílet nápady a zkušenosti, které povedou k ekologičtějším akcím a obecně k přírodě šetrnějšímu sportování. Účastníci akcí také mohou po jejím skončení ohodnotit, jak byla podle nich ve své snaze o organizaci #bezdopadu úspěšná.

Díky sdílení akcí, ambasadorů i oborových médií se iniciativa rozšířila mezi více než 650 000 lidí. Ti tak mohli získat větší povědomí o dopadu sportovních událostí na životní prostředí a hlavně motivaci a rady, jak sportovat #bezdopadu. Mezi ambasadory #bezdopadu najdeme blogery, kteří si říkají Dva tátové, kajakáře Víta Přindiše, novinářku Žanetu Peřinovou nebo běžce Radka „Foxe“ Lišku. Projekt získal záštitu Ministerstva životního prostředí. Díky partnerství společnosti EKO-KOM mohl nabídnout zapojeným akcím vedle rad a podpory i materiální pomoc při pořádání akcí.

V nadcházející sezóně se #bezdopadu chystá rozšířit seznam zapojených akcí o dalších pár desítek, pokusí se navázat spolupráci s novými ambasadory a zapojeným akcím nabídne ještě více benefitů a podpory. Velkým cílem zůstává také zvýšit povědomí široké veřejnosti o této nové iniciativě. Pomozte nám a sdílejte #bezdopadu na svých sítích – a nezapomeňte přitom označit @bezdopadu (FB, IG).

<strong>Druhá sezona #bezdopadu. Jak jsme uspěli a co rok 2023?</strong>
Všechno, co si vezmu na trénink, si beru zpět – ať už prázdné, nebo plné. Rozhovor s veslařem Ondrou Synkem o sportu #bezdopadu

Napsat komentář