9. října 2021 proběhl 3. ročník štafetového závodu runBEROUNKArun, který se letos navíc zapojil do #bezdopadu. Jak taková snaha o ekologické pořádání štafetového běhu vypadá a v čem jsou její limity? I to se dozvíte s následujícího rozhovoru s Klárou Márovou z pořadatelského týmu závodů.
Jaká byla Vaše očekávání od zapojení se do #bezdopadu?
Myslím si, že v dnešní době jsou lidé hodně poučeni, co se ekologie týče. Např. odpad určitě třídí skoro každý z nás. Běžecká komunita možná ještě o trochu více. Aspoň z mého pohledu. Všichni běžci jsou tak nějak spojeni s láskou k přírodě a z toho plyne i chuť jí pomáhat. Předávky máme hlavně v menších vesničkách, ne vždy se na konkrétním místě nacházejí kontejnery nebo odpadkové koše. Proto jsme si řekli, že takhle spojíme aspoň dobré s užitečným a lidem, kteří chtějí třídit, to i dopřejeme. Jsme o to raději, že jsme natrefili na tuto iniciativu.
Inspirovala Vás naše iniciativa k větší snaze o ekologičnost akce? Pokud ano, jak konkrétně?
Určitě ano. Z vašeho pohledu jsme mezi začátečníky, i se tak nyní cítíme. Naše komunikace probíhá a probíhala i dříve elektronicky. Vyzvedávání čísel taktéž, třídění odpadu jsme dělali a děláme. I tím jídlem určitě neplýtváme. Ostatní kroky ale pro nás budou velmi těžké a upřímně nevím, zda je dokážeme nějak vylepšit. Dva z nynějších tří závodů se nacházejí na velké části území naší republiky. Jsou to štafetové závody a upřímně si nedokážu představit, že se týmy k předávkám posouvají vlakem či autobusem, závod by se tak prodloužil určitě na několik dní. Spoje o víkendech a na místech, kudy probíháme, nejsou nejfrekventovanější. Zatím toto splňuje jen jeden náš závod, a to Řepo Run, který se koná v Praze (start i cíl je na stejném místě) a závodníci jsou upozorňováni, že nejlépe, jak se k závodu dostat, je využít místní dopravu (vlak, bus). I s ohledem na to, že se závod koná u Prokopského údolí a v místních uličkách je omezené parkování. Ke všemu bychom neradi rozezleli místní. Rádi bychom zde závod pořádali i do budoucna.
Jak jste se letos prakticky snažili na závodě o to, aby byl runBEROUNKArun k přírodě co nejšetrnější?
Vždy se snažíme zanechat co nejmenší dopady v okolí závodu. Okamžitě vše uklízíme, aby to vypadalo, jako bychom na místě ani nikdy nebyli. Myslím, že se nám to daří.
Jak tyto snahy přijali Vaši účastníci?
Já doufám, že jen pozitivně, ostatně hlasování na vašich stránkách nedopadlo špatně. 😊
Co byste rádi do budoucna v oblasti ekologie akce ještě změnili? Co pro to hodláte udělat?
Pořád přemýšlíme, jak vylepšit značení trati. Přírodu okamžitě po konání závodu „odznačujeme“. Ale je pravda, že použitého materiálu je hodně. Je i celkem poničený, ať od kolemjdoucích nebo přírodními vlivy. Bylo by dobré vymyslet něco, co není plast a dalo by se použít do budoucna na několik let.
Děkujeme za rozhovor!