O změně klimatu i u sportu – Mezinárodní olympijský výbor se na konferenci COP26 přidal ke kampani „Race to Zero”

Konference o klimatické změně COP26, která se koná v Glasgow od 31. října do 12. listopadu 2021, přinesla významné zprávy i v oblasti sportovních událostí. Konkrétně jedné velké – olympijských her. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) tam v minulém týdnu ohlásil zprávu o svém zapojení do kampaně Race to Zero“, se kterou bude směřovat k radikálnímu omezení své přímé i nepřímé uhlíkové stopy.

Součástí konference OSN COP26 bylo i zasedání „Sports for Climate Action – On the Race to Net-Zero”. Právě na tom oznámil MOV svou účast v kampani Race to Zero,která vyzývá města, regiony, ale i podniky a investory, aby se zavázali k tvorbě nulových emisí CO2 do roku 2050. Dodnes se do ní zapojilo také 280 sportovních federací včetně World Sailing (Mezinárodní plachetní federace), FIFA, organizátorů Letních olympijských her 2024 v Paříží, Formule E a Mezinárodní biatlonové unie (IBU).

„Není přehnané říkat, že klimatická krize bude tvořit nebo naopak naruší budoucnost naší planety,“ řekl během zasedání COP26 Monacký princ Albert II., předseda komise MOV pro udržitelnost a dědictví. „Tato krize je výzvou k akci pro každého, tedy i pro nás všechny ve světě sportu.”

MOV se proto v rámci své snahy o řešení změny klimatu zavázal snížit své přímé a nepřímé emise uhlíku o 50 % do roku 2030. 

Jak uspořádat štafetový běh #bezdopadu? Přečtěte si rozhovor s organizátory runBEROUNKArun
Organizátoři WOC 2021: Je v našem zájmu, aby krásu orientačního běhu mohly zažít generace po nás

Napsat komentář