Kajakář Vít Přindiš: Ve Vltavě jsem viděl plavat snad všechny druhy odpadu

Vít Přindiš patří mezi špičky vodního slalomu u nás. Kajakář, který brzy oslaví dvaatřicáté narozeniny, má jako správný sportovec blízký vztah k přírodě a záleží mu proto na tom, abychom ji chránili, jak můžeme. A to i při sportu. V rozhovoru nám prozradil, jak sám vnímá spojení sportu s ekologií a radí, jak se přiblížit ke sportování #bezdopadu.

Po zimě, která měla spoustu omezení, se letos ukazuje víc než kdy jindy, kolik se v ní hromadí a povaluje odpadků.
Je to tak, letošní zima byla hodně specifická. I přes všechna omezení a zákazy se lidé snažili dostat do přírody co nejvíce. To s sebou přineslo i negativum v podobě většího množství odpadků, které za sebou lidé nechávali. Sám to moc nechápu, protože jsem byl vychován v tom, že co se do lesa přinese, se z něj také odnese.

Znáš pojem plogging? Jaký k němu máš případně vztah? A zapojil ses do celorepublikové aktivity „Ukliďme Česko“, která proběhla v sobotu 27. března?
Pojem plogging je pro mě nový, ale posledních pár měsíců jsem ho několikrát ve svém okolí zaznamenal. Letos jsem se do akce Ukliďme Česko aktivně nezapojil, ale v minulosti jsme se několikrát účastnili jako celý oddíl USK Praha a uklízeli jsme okolí trojského areálu.

Máš jako vodní sportovec zkušenost s nějakou formou čištění řek na začátku kajakářské sezony?
Lokální kluby a spolky většinou jednou za rok zorganizují čištění své řeky. Dostat odpad ze studené řeky a dopravit ho na břeh je ale často dost náročné. Na celonárodní úrovni nic neprobíhá. I proto nosím v hlavě myšlenku na zlepšení aktuálního stavu, kterou bych rád v dohledné době zrealizoval. Chtěl bych, aby se Český svaz kanoistů aktivněji zapojil do osvěty zaměřené právě na čištění řek, podporoval v něm oddíly a celkově tak aspoň něco přírodě vrátil. Za svoji dosavadní kariéru jsem totiž jen ve Vltavě v Praze viděl plavat snad již všechny druhy odpadu, které si jen dokážete představit.

Nová iniciativa #bezdopadu má jako motto, že sportovat #bezdopadu je mnohem jednodušší, než se zdá. Souhlasíš s tím, je tobě samotnému tento přístup blízký?
Neprodukovat v této době žádný odpad je podle mě téměř nemožné, ale určitě jsou způsoby, jak jeho množství alespoň eliminovat. I při sportu. Úplnou samozřejmostí by mělo být, že se již vytvořený odpad dostane na správné místo a nezůstane někde ležet.

Za svou závodní kariéru ses zúčastnil stovek závodů a akcí ve vodním slalomu. Zaujali tě někde výjimečnou šetrností k přírodě?
O krok napřed jsou vždy na závodech ve Francii. Ať už jde o třídění, využívání jednorázových produktů nebo ekologické toalety. Je tam zkrátka vidět, že si přírody a vody hodně váží a přemýšlejí o ní.

Máš pro naše čtenáře nějaké tipy, jak skloubit šetrný přístup k přírodě a sport? Jak se v přírodě chovat, abychom si její krásy mohli užívat co nejvíce?
Člověk by se měl v přírodě chovat s respektem k jejím obyvatelům. A jak jsem již zmiňoval, vše, co si s sebou člověk kamkoliv nese, by si měl také odnést.

Máš malou dcerku, chceš u ní budovat pozitivní vztah ke sportu a k přírodě?
Určitě se o to budeme snažit. Sport a pohyb tvoří velice důležitou součást lidského života, takže se jí pokusíme ukázat jejich krásy a možnosti, které nabízejí.

Nakonec by nás zajímalo, jaká část Česka je ti nejbližší, kde v naší přírodě se cítíš nejlépe?
Minulý rok jsme si hodně oblíbili Lužické hory, takže ty teď figurují vysoko, ale neřekl bych, že mám jen jedno oblíbené místo. Vždy se těším na závody na Lipně či na Vysočině, taky na běžky v Jizerských horách, túry v Krkonoších i víno na jižní Moravě. A tak bych mohl pokračovat. Krásných míst tu máme opravdu hodně. A to si troufnu říct, že jsem většinu ještě neviděl.

Foto: Jakub Pláteník

Každý den vytáhnu z vody aspoň jednu roušku. Rozhovor s vodní slalomářkou Veronikou Vojtovou
Zasoutěžte si o chytré hodinky ve velikonoční soutěži na Instagramu #bezdopadu