Čtvrtá úspěšná sezóna. Další sportovní akce jsou díky iniciative #bezdopadu zelenější

Nic, co v životě děláme, není bez dopadu, ale můžeme se o to vždy snažit. Přesně to dělá již čtvrtým rokem v oblasti sportu iniciativa #bezdopadu, ke které se přidává stále více akcí. Společně s našimi partnery pomáháme organizátorům pořádat jejich akce tak, aby byly co možná nejšetrnější k životnímu prostředí. Jak se #bezdopadu dařilo v uplynulé sezoně a co pro vás chystáme na rok 2024?

Druhá sezona #bezdopadu. Jak jsme uspěli a co rok 2023?

Druhý rok fungování ekologické iniciativy #bezdopadu byl pro nás zlomový, snažili jsme se o nás rozšířit povědomí mezi sportovní veřejnost a zároveň co nejvíce pomoci organizátorům v udržitelném přístupu k pořádání sportovních akcí. K #bezdopadu se v roce 2022 připojily desítky akcí a projekt oslovil pořádnou masu lidí. Jak se #bezdopadu dařilo v uplynulé sezoně a co pro vás chystáme na rok 2023?

Jak se dařilo #bezdopadu v první sezóně a co chystáme do dalšího roku?

e vznikl ekologicko-sportovní projekt #bezdopadu, který má za cíl kultivovat české sportovní prostředí směrem k ekologickému průběhu akcí. Doposud se do něj zapojily desítky akcí a dostal se do povědomí stovek tisíc lidí. Jak se mu ve sportovní sezóně 2021 dařilo a co plánuje do roku 2022?

Všechno, co si vezmu na trénink, si beru zpět – ať už prázdné, nebo plné. Rozhovor s veslařem Ondrou Synkem o sportu #bezdopadu

Dá se sportovat bez dopadu? Možná jednodušeji, než si dokážeme představit. I proto vznikla iniciativa #bezdopadu, která sportovce i organizátory sportovních akcí motivuje ke sportu bez dopadu. Jaký má vztah k přírodě a ekologii bývalý profesionální skifař Ondřej Synek? A jak se snaží své zkušenosti předávat dál? Nejen na to jsme se ho zeptali.

Jak uspořádat štafetový běh #bezdopadu? Přečtěte si rozhovor s organizátory runBEROUNKArun

íjna 2021 proběhl 3. ročník štafetového závodu runBEROUNKArun, který se letos navíc zapojil do #bezdopadu. Jak taková snaha o ekologické pořádání štafetového běhu vypadá a v čem jsou její limity? I to se dozvíte s následujícího rozhovoru s Klárou Márovou z pořadatelského týmu závodů.

O změně klimatu i u sportu – Mezinárodní olympijský výbor se na konferenci COP26 přidal ke kampani „Race to Zero”

Konference o klimatické změně COP26, která se koná v Glasgow od 31. října do 12. listopadu 2021, přinesla významné zprávy i v oblasti sportovních událostí. Konkrétně jedné velké - olympijských her. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) tam v minulém týdnu ohlásil zprávu o svém zapojení do kampaně „Race to Zero", se kterou bude směřovat k radikálnímu omezení své přímé i nepřímé uhlíkové stopy.

Organizátoři WOC 2021: Je v našem zájmu, aby krásu orientačního běhu mohly zažít generace po nás

hampionships, WOC). Jeho organizační tým dával při přípravách i konání této velké akce světového významu velký důraz na udržitelnost. Jak přesněpostupovali a jak se jim to dařilo, nám v rozhovoru prozradili jeho zástupci Matěj Burda a Magdalena Hájková.

Díky Generali Investments CEE jsou sportovní akce ekologičtější

Generali Investments CEE je partnerem #bezdopadu, a to ne nadarmo. Již se angažuje například v projektu Běhej lesy, který je také součástí #bezdopadu a který si i díky pomoci Generali Investments CEE zakládá na ekologickém přístupu. Jak přesně?

Přidejte se k celosvětovému úklidu 18. září s Ukliďme Česko

Na sobotu 18. září 2021 se chystá hlavní podzimní termín dobrovolnických úklidových akcí u příležitosti celosvětové akce World Cleanup Day.

Získejte výhody za aktivní zapojení do #bezdopadu

Jste pořadatelé sportovních akcí a váháte, zda se k #bezdopadu připojit? Kromě dobrého pocitu z akce šetrné k přírodě pro vás máme při aktivním zapojení různé výhody. 

Ředitel komunikace EKO-KOM: lidé volají po možnosti třídit stále častěji i v přírodě

Lukáš Grolmus je ředitelem oddělení marketingu a komunikace společnosti EKO-KOM, která zajišťuje zpětný odběr a využití odpadů z obalů prostřednictvím systémů tříděného sběru. V rozhovoru nám prozradil, jak se třídění odpadu v ČR vyvíjí i jaký potenciál vidí v iniciativě #bezdopadu.

Každý den vytáhnu z vody aspoň jednu roušku. Rozhovor s vodní slalomářkou Veronikou Vojtovou

Veronika Vojtová má k ekologii velmi blízko. Jako profesionální slalomová kajakářka s více než 20letou kariérou pozoruje vývoj ochrany životního prostředí nejen u vodních sportů a zájem o přídodu ji dovedl až ke studiu aplikované ekologie. Přečtěte si, jaké má v této oblasti zážitky, zkušenosti a co radí ke sportování #bezdopadu.

Kajakář Vít Přindiš: Ve Vltavě jsem viděl plavat snad všechny druhy odpadu

Vít Přindiš patří mezi špičky vodního slalomu u nás. Kajakář, který brzy oslaví dvaatřicáté narozeniny, má jako správný sportovec blízký vztah k přírodě a záleží mu proto na tom, abychom ji chránili, jak můžeme. A to i při sportu. V rozhovoru nám prozradil, jak sám vnímá spojení sportu s ekologií a radí, jak se přiblížit ke sportování #bezdopadu.

Zasoutěžte si o chytré hodinky ve velikonoční soutěži na Instagramu #bezdopadu

Do příští neděle 11. dubna se můžete zapojit se do naší instagramové velikonoční soutěže o skvělé sportovní hodinky Garmin.

Ekologie a sport #bezdopadu očima sportovní novinářky Žanety Peřinové

Žaneta Peřinová je sportovní novinářka a moderátorka. Jak vidí snahu organizátorů akcí světové úrovně? A co pro životní prostředí dělá sama Žaneta. O jejím hesle „Co si do přírody přinesu, to si taky odnesu" a o mnohém dalším se dočteš v článku.

Dva tátové: O ekologii a žití co nejvíce #bezdopadu

Další rozhovor nám poskytli David a Michal, známí jako Dva tátové. Společně s dcerami Maruškou a Adélkou na sociálních sítích inspirují tisíce lidí k udržitelnějšímu životu. Jaké jsou jejich největší ekologické snahy a kroky a co pro ně ekologie znamená?
#bezdopadu

„Když při běhu vidím u cesty PET lahev, je mi smutno!” Jak se na ekologii dívá majitel Běhej.com?

Radek Narovec se věnuje sportu na webu Běhej.com již 15 let. Za tu dobu měl šanci poznat stovky sportovních akcí a tisíce běžců. Jakým směrem se ubírá ekologie a její kroky v oblasti sportu očima Radka, a jak se Běhej.com zapojí do #bezdopadu? To se dozvíte v rozhovoru.
WOC je součástí #bezdopadu

„Jsme součástí #bezdopadu,” má radost šéf Mistrovství světa v orientačním běhu

O tom, co pro organizátory znamená pořádat několikadenní akci se světovým přesahem a zároveň dodržovat pravidla iniciativy #bezdopadu, se dočtete v tomto rozhovoru.

Chceme iniciovat nové myšlení v ochraně přírody při pořádání sportovních akcí

Rozhovor, ve kterém se mimo jiné dozvíte co stálo za vznikem iniciativy #bezdopadu, jak tento projekt funguje, nebo jaké si klade základní cíle.

SPORTOVÁNÍ S OHLEDEM NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Se stoupajícím počtem a popularitou sportovních akcí roste odpovědnost organizátorů, ale i samotných sportovců, vůči životnímu prostředí.